BUDOWA BUDYNKU GOSPODARCZEGO - POZWOLENIE NA BUDOWĘ CZY ZGŁOSZENIE

Planujesz budowę budynku gospodarczego? Sprawdź, jakie formalności powinieneś przeprowadzić w urzędzie. Kiedy potrzebne Ci będzie pozwolenie na budowę, a kiedy zgłoszenie.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 28 Prawa budowlanego roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Jakie?

Jeśli chodzi o budynki gospodarcze to nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę:


Budowa obiektów wymienionych wyżej w dwóch pierwszych punktach wymaga zgłoszenia właściwemu organowi (ten sam organ, który wydaje pozwolenia na budowę, czyli starostwo powiatowe bądź urząd miasta na prawach powiatu).


Co to jest budynek gospodarczy - definicja


Zgodnie z obowiązującymi przepisami budynek gospodarczy to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.

Budowa takich budynków, przy zachowaniu określonych ich parametrów wymienionych wyżej (m.in. powierzchnia zabudowy) nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia (z wyjątkiem obiektów w rodzinnych ogrodach działkowych).


Budowa budynku gospodarczego - zgłoszenie rozpoczęcia budowy - od czego zacząć:


1. jeżeli działka, na której zamierzasz wybudować budynek znajduje się w obszarze, dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, musisz udać się do urzędu miasta lub gminy, by sprawdzić:
- czy działka jest "budowlana", tzn. czy znajduje się w terenach, dla których dopuszczono możliwość zabudowy budynkiem gospodarczym,
- czy w planie określono parametry, które takie budynki winny spełniać (np. wysokość, kąt nachylenia połaci dachowej, rodzaj pokrycia dachu);

2. udać się do urzędu, gdzie będziesz zgłaszać budowę, by uzyskać szczegółowe informacje dotyczące Twojego budynku - czy i ewentualnie jakie dokumenty będą potrzebne w Twoim konkretnym przypadku.

Prawo budowlane nie precyzuje dokładnie jakie dokumenty są wymagane w różnych przypadkach, tylko odsyła do odrębnych przepisów. Dlatego też w różnych urzędach wymagane mogą być różne dokumenty. Na przykład w przypadku budowy budynku związanego z produkcją rolną i uzupełniającego zabudowę zagrodową mogą być różne wymagania dot. udokumentowania tego faktu. Ponadto każdy przypadek jest inny i trudno przewidzieć różne sytuacje. Inaczej są też traktowane budynki sytuowane na obszarach znajdujących się pod ochroną konserwatora zabytków albo innych terenach chronionych np. Natura 2000 - wtedy może być potrzebne pozwolenie na budowę.

Poza tym często urzędy posiadają własne druki ułatwiające dokonanie zgłoszenia. Wtedy wystarczy wypełnić druk i dołączyć wymienione w nim załączniki. Należy podkreślić, że żadne druki (z wyjątkiem oświadczenia o posiadanym prawie do dsyponowania nieruchomością na cele budowlane) nie są określone przepisami, więc urząd nie może od Ciebie wymagać, żebyś zgłoszenia dokonał na jakimś konkretnym druku. Możesz wykorzystać wzór zgłoszenia przygotowany przez nas i zamieszczony w tekście "zgłoszenie - wzór".






Zgłoszenie budowy budynku gospodarczego - co powinno zawierać?


Zgodnie z art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego w zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

Reasumując w zgłoszeniu powinieneś:

  • podać miejscowość i numer działki (działek), na której budynek będzie się znajdował;
  • opisać budynek - wskazać z jakich materiałów będzie wybudowany, określić jego parametry - m.in. powierzchnia zabudowy (liczona po obrysie ścian zewnętrznych), wysokość, kąt nachylenia dachu; /Jeśli działka znajduje się w obszarze, dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym określono wskaźniki zabudowy konieczne może się okazać wskazanie w zgłoszeniu takich parametrów jak powierzchnia zabudowy pozostałych budynków na działce, powierzchnia terenów utwardzonych i zielonych działki, powierzchnia samej działki./
  • określić termin rozpoczęcia prac;
  • dołączyć rysunki/szkice budynku (rzut, elewacje), a także rysunek pokazujący usytuowanie budynku na działce. Ten ostatni warto zrobić na kopii mapy ewidencyjnej lub zasadniczej (do uzyskania w wydziale geodezji). Rysunki powinny zawierać wymiary budynku, jego odległość od granic działki i innych charakterystycznych obiektów (np. innych budynków na naszej działce i działkach sąsiednich);
  • dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - złożone na wymaganym przepisami prawa druku (o oświadczeniu tym piszemy w osobnym poście);
  • dołączyć ewentualne pozwolenia, uzgodnienia i opinie.
W innym naszym tekście znajdziesz przykładowe zgłoszenie, na którym możesz się wzorować i które możesz wykorzystać.


Kiedy dokonać zgłoszenia i rozpocząć roboty?


Zgłoszenia musisz dokonać co najmniej 30 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac. Do budowy budynku możesz przystąpić po 30 21 dniach, jeżeli urząd nie wniósł w tym terminie sprzeciwu bądź nie wezwał Cię do uzupełnienia zgłoszenia (uwaga: liczy się data nadania pisma na poczcie, dlatego trzeba poczekać dłużej niż te 21 dni) i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia prac.

Zastanawiasz się, czy po dokonaniu zgłoszenia musisz przeprowadzać jeszcze jakieś formalności? Czy geodeta musi wytyczyć budynek? Czy potrzebny jest kierownik budowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w innym naszym tekście: "Zgłoszenie przyjęte - co dalej?".


Odległość budynku gospodarczego od granicy działki


Wymagania dot. odległości budynków od granicy działki określono w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Najogólniej mówiąc powinieneś zachować co najmniej następujące odległości od granicy działki budowlanej:

  • 4 m - ściana z otworami okiennymi lub drzwiowymi,
  • 3 m - ściana pełna bez okien i drzwi.
W niektórych przypadkach - przy spełnieniu określonych w rozporządzeniu wymagań, możliwe jest usytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy bądź bezpośrednio przy granicy. Jednak czy wtedy wystarczy zgłoszenie, czy potrzebne jest pozwolenie - zależy to od wielu czynników. Więcej na ten temat znajdziesz w podlinkowanym tekście.

Musisz również wiedzieć, że budynek gospodarczy, nie może być sytuowany ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Od powyższego również istnieje odstępstwo, ale nie dotyczy ono zgłoszenia budowy.

W niektórych przypadkach - m.in. ze względu na wymagania przeciwpożarowe, może się okazać konieczne zachowanie większych odległości. Ze względu na złożoność problemu nie będziemy tutaj omawiać wszystkich przypadków. Więcej na ten temat w tekście o odległościach budynków od granic działki, od lasu, a także odległościach pomiędzy budynkami.

Aktualizacja:
Część informacji zawartych w tekście jest nieaktualna. Na zgłoszenie można budować budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, a od 1.01.2017 r. w ramach zabudowy zagrodowej - bez formalności.

Etykiety: , , ,