ZMIANA SPOSOBU UŻYTKOWANIA OBIEKTU BUDOWLANEGO LUB JEGO CZĘŚCI

Planujesz zmienić strych nieużytkowy na poddasze mieszkalne? Garaż, budynek gospodarczy lub letniskowy - na dom jednorodzinny? Będzie to zmiana sposobu użytkowania. Sprawdź, jakie formalności powinieneś przeprowadzić.


We wstępie wymieniliśmy kilka przypadków, w których następuje zmiana sposobu użytkowania budynku. Jak brzmi pełna definicja? Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno - sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. 
Zgodnie z orzecznictwem za zmianę sposobu użytkowania należy także uznać zintensyfikowanie dotychczasowego sposobu użytkowania obiektu, jeżeli spowoduje to skutki, o których mowa powyżej.

Ustawodawca określając co należy rozumieć przez zmianę sposobu użytkowania, użył zwrotu "w szczególności". Oznacza to, że definicja nie jest pełna i wymieniono jedynie przykładowe warunki.

Zmianę sposobu użytkowania należy oceniać w porównaniu do sposobu użytkowania wskazanego w decyzji o pozwoleniu na budowę, ewentualnie w późniejszych decyzjach zmieniających użytkowanie.

Jeżeli zmieniając sposób użytkowania, nie wykonasz robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę powinieneś dokonać zgłoszenia właściwemu organowi (starosta / wojewoda / prezydent miasta na prawach powiatu)

Gdy w związku ze zmianą sposobu użytkowania, musisz wykonać roboty wymagające pozwolenia na budowę, rozstrzygnięcie w sprawie zmiany sposobu użytkowania nastąpi w decyzji o pozwoleniu na budowę. Potrzebny Ci będzie projekt budowlany sporządzony przez projektanta (projektantów) z uprawnieniami.


Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania - formalności


W zgłoszeniu musisz określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. 

Do zgłoszenia powinieneś dołączyć:

Jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga wykonania robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia stosuje się przepisy dot. zgłoszenia robót zawarte w art. 30 ust. 2-4 prawa budowlanego.
Oznacza to, że powinieneś wtedy:

Przepisy nie określają wzoru zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Możesz skorzystać ze wzoru przygotowanego przez jakiś urząd.

Zgłoszenie musisz złożyć, zanim zmienisz sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Budynek lub jego część możesz zacząć użytkować w nowy sposób, jeżeli w terminie 30 dni, od dnia doręczenia zgłoszenia, właściwy organ, nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia.

Jeśli organ uzna, że zgłoszenie nie zawiera wszystkich wymaganych przepisami informacji i dokumentów, zobowiąże Cię do ich uzupełnienia, w określonym terminie. Jeśli ich nie uzupełnisz w terminie, organ wniesie sprzeciw.

Organ może wnieść sprzeciw również wtedy, gdy zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części:
1) wymaga wykonania robót budowlanych, objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
2) narusza ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach budowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
3) może spowodować niedopuszczalne:
- zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
- pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,
- pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych,
- wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Etykiety: , , ,