Zmiany w projekcie na etapie budowy

Często w trakcie budowy domu okazuje się, że są rzeczy, które chcielibyśmy wykonać inaczej niż jest to w projekcie. Czy możliwe są takie zmiany? Czy wymagają jakichś formalności?

Prawo budowlane daje możliwość dokonania zmian w projekcie na etapie budowy. Rozróżnia przy tym istotne i nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę.


O tym czy odstąpienie jest istotne czy nieistotne decyduje projektant.

Z istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu mamy do czynienia gdy dotyczy ono:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
Wszystkie pozostałe zmiany są nieistotnym odstąpieniem.

Jeśli zmiana, którą chcesz wykonać jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, musisz uzyskać decyzję o zmianie pozwolenia na budowę. Przy zmianie pozwolenia na budowę procedura jest identyczna jak przy pozwoleniu na budowę, jednak dotyczy jedynie planowanej zmiany. W takim przypadku projektant musi sporządzić projekt budowlany zakresem obejmujący zmiany, których zamierzasz dokonać. Projekt taki musisz przedłożyć w urzędzie wraz z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę. Dopiero po uzyskaniu decyzji możesz wykonać planowane roboty.

Przykłady istotnych i nieistotnych odstępstw.

Jeśli planowana zmiana jest nieistotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, nie musisz przeprowadzać żadnych formalności w urzędzie. Jednak pewne procedury obowiązują. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie musisz dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis (rysunki i opis sporządza projektant). Ponadto oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego (jeżeli został ustanowiony).

Aktualizacja 01.2017 r.
Część informacji znajdujących się w tekście jest nieaktualna. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami dotyczącymi istotnych i nieistotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu.

Etykiety: , , , ,