Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę, a jedynie na podstawie zgłoszenia

Od 28.06.2015 r. będziemy mogli budować niektóre domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę, a jedynie na podstawie zgłoszenia.


Jakie domy bez pozwolenia?


Na podstawie zgłoszenia będziesz mógł wybudować wolno stojący budynek mieszkalny jednorodzinny, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.

Obszar oddziaływania obiektu to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu.

W praktyce oznacza to, że jeżeli projektowany dom ograniczy możliwość zagospodarowania (zabudowy) sąsiedniej działki to będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę.


Kiedy jeszcze potrzebne pozwolenie?


Pozwolenie na budowę konieczne będzie także w przypadku inwestycji wymagających przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000 lub wykonywanych na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.


Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego?


Do zgłoszenia musisz dołączyć:
1) 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi;
2) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeżeli brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).






Co powinien zawierać projekt budowlany?


O kompletność projektu powinien zadbać projektant. My napiszemy w skrócie co w takim projekcie powinno się znaleźć:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie sytuacyjno - wysokościowej do celów projektowych;
2) projekt architektoniczno - budowlany;
3) stosownie do potrzeb - w przypadku drogi krajowej lub wojewódzkiej, oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą;
4) w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych;
5) informację o obszarze oddziaływania obiektu.

Tzw. "projekt typowy" ("projekt gotowy"), który możesz kupić w wielu miejscach nie jest projektem budowlanym nadającym się do złożenia w urzędzie, musi zostać wcześniej "zaadaptowany" do lokalnych warunków przez projektantów wszystkich branż.


Procedura


Zgłoszenia musisz dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Właściwy organ, w terminie 30 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia może, w drodze decyzji wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych możesz przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.

Organ wnosi sprzeciw, jeżeli m.in.:
1) zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
2) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub inne przepisy.

Przed przyjęciem zgłoszenia organ sprawdza kompletność projektu budowlanego oraz zgodność z obowiązującymi przepisami. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości organ nakłada obowiązek ich uzupełnienia, w określonym terminie, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw w drodze decyzji. Nałożenie obowiązku uzupełnienia dokumentów przerywa bieg 30 21-dniowego terminu.


O czym jeszcze warto pamiętać?


Jeśli nie rozpoczniesz robót budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, a nadal będziesz chciał wybudować dom, musisz ponownie dokonać zgłoszenia.

Zamiast dokonać zgłoszenia dotyczącego robót budowlanych, możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Istotne odstąpienie od projektu budowlanego złożonego wraz ze zgłoszeniem, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu, będzie dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę dotyczącej całego zamierzenia budowlanego.

Etykiety: , , , , , , ,