BUDOWA GARAŻU - ZGŁOSZENIE

Od 28.06.2015 r. będziemy mogli budować niektóre garaże bez pozwolenia na budowę, a jedynie na podstawie zgłoszenia.


Jakie garaże na zgłoszenie?


Na podstawie zgłoszenia będziemy budować wolnostojące parterowe garaże o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba podobnych obiektów (budynki gospodarcze, altany, przydomowe ganki i oranżerie) na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.


Nie ma znaczenia czy garaż będzie murowany, czy będzie to typowy blaszak, ani też jakiego rodzaju fundamenty będzie miał. Jeśli spełni ww. warunki można go wybudować na zgłoszenie, w przeciwnym razie pozostaje pozwolenie na budowę.


Od czego zacząć?


Jeżeli działka, na której zamierzasz wybudować garaż znajduje się w obszarze, dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, musisz udać się do urzędu miasta lub gminy, by sprawdzić:
- czy działka jest "budowlana", tzn. czy znajduje się w terenach, dla których dopuszczono możliwość zabudowy,
- czy w planie określono parametry, które garaże powinny spełniać (np. wysokość, kąt nachylenia połaci dachowej, rodzaj pokrycia dachu).
Warto powyższe sprawdzić, gdyż może się okazać, że nie możesz wybudować typowego blaszaka z powodu np. zbyt małego kąta nachylenia dachu.


Co powinno zawierać zgłoszenie?


W zgłoszeniu musisz:
- podać miejscowość i numer działki (działek), na której budynek będzie się znajdował;
- opisać budynek - wskazać z jakich materiałów będzie wybudowany, określić jego parametry - m.in. powierzchnia zabudowy (liczona po obrysie ścian zewnętrznych), wysokość, kąt nachylenia dachu;
Jeśli działka znajduje się w obszarze, dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym określono wskaźniki zabudowy, może się okazać, że będziesz musiał wskazać w zgłoszeniu takie parametry jak powierzchnia zabudowy pozostałych budynków na działce, powierzchnia terenów utwardzonych i zielonych działki, powierzchnia samej działki.
- określić termin rozpoczęcia prac;
- dołączyć rysunki/szkice budynku (rzut, elewacje), a także rysunek pokazujący usytuowanie budynku na działce. Ten ostatni warto zrobić na kopii mapy ewidencyjnej lub zasadniczej (do uzyskania w wydziale geodezji). Rysunki powinny zawierać wymiary budynku, jego odległość od granic działki i innych charakterystycznych obiektów (np. innych budynków na naszej działce i działkach sąsiednich);
- dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - złożone na wymaganym przepisami prawa druku (o oświadczeniu tym piszemy w osobnym poście);
- dołączyć ewentualne pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami - przeważnie nic takiego nie będzie konieczne, jednak wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Wzór zgłoszenia znajdziesz tutaj,
przykładowe rysunki i opis zamieściliśmy w postach:
"ZGŁOSZENIE BUDOWY GARAŻU (BLASZAKA) - PRZYKŁAD",
"ZGŁOSZENIE BUDOWY BUDYNKU GOSPODARCZEGO - PRZYKŁAD".
Jeśli chodzi o odległość od granicy działki - niezbędne informacje zamieściliśmy w innym tekście.


O czym jeszcze pamiętać?


Garaż dla samochodu osobowego musi spełnić pewne wymagania określone w przepisach (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).


Garaż powinien mieć m.in.:

1) wysokość w świetle konstrukcji co najmniej 2,2 m i do spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych 2 m,
2) wjazdy lub wrota garażowe co najmniej o szerokości 2,3 m i wysokości 2 m w świetle,
3) elektryczną instalację oświetleniową,

W garażu zamkniętym trzeba stosować wentylację co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe - w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki.

Etykiety: , , , , , ,