Budowa tymczasowego obiektu budowlanego - pozwolenie na budowę czy zgłoszenie

tymczasowy obiekt budowlany
Budowa tymczasowego obiektu budowlanego może podlegać trzem różnym procedurom: pozwoleniu na budowę, zgłoszeniu, lub żadnej z powyższych. Z tekstu dowiesz się, kiedy którą z nich zastosować.


Co to jest tymczasowy obiekt budowlany


tymczasowy obiekt budowlany to:



Budowa tymczasowego obiektu budowlanego - pozwolenie na budowę czy zgłoszenie


Bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia można budować:

tymczasowe obiekty budowlane stanowiące wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniące jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowane na terenach przeznaczonych na ten cel.

Pamiętać jednak należy, że zwolnienie jakiejś inwestycji z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia, nie zwalnia z konieczności spełnienia wymagań stawianych przez przepisy (w tym m.in. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki techniczne).

Zgłoszenia wymaga budowa:

tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.

Istotny tu jest fakt, że oba ww. warunki (tj. nietrwałe połączenie z gruntem oraz przeniesienie lub rozbiórka w ciągu 120 180 dni) muszą być spełnione równocześnie. Nie spełnienie któregokolwiek z warunków powoduje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Przykładowo budowa tymczasowego obiektu budowlanego niezwiązanego trwale z gruntem na dłużej niż 120 180 dni wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.






Trwałe związanie z gruntem


Przepisy nie precyzują co oznacza trwałe związanie z gruntem. Jednak w tej kwestii wielokrotnie wypowiadał się Naczelny Sąd Administracyjny. Zgodnie z wyrokami cecha "trwałego związania z gruntem" sprowadza się do posadowienia obiektu na tyle trwale, by zapewnić mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć lub spowodować przesunięcie czy przemieszczenie na inne miejsce. Dla przyjęcia trwałego związania z gruntem nie ma znaczenia okoliczność posiadania przez obiekt fundamentów, czy też wielkość zagłębienia w gruncie. Istotne jest bowiem czy posadowienie jest na tyle trwałe, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną na nim konstrukcję, uniemożliwiające jej przesunięcie w inne miejsce czy zniszczenie przy silnych wiatrach (wyroki NSA sygn. akt: II OSK 514/10, II OSK 427/10).

Aktualizacja:
1.01.2017 r. termin na przeniesienie obiektu został wydłużony ze 120 na 180 dni. Przed upływem tego terminu można złożyć wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę tymczasowego obiektu budowlanego. Wtedy - do czasu zakończenia postępowania w sprawie pozwolenia, nie trzeba obiektu rozbierać ani przenosić w inne miejsce.
Do wniosku trzeba dołączyć takie same dokumenty, jak w przypadku zwykłego postępowania o pozwolenie na budowę.

Etykiety: , , , ,