JAK FORMALNIE ZAKOŃCZYĆ BUDOWĘ

Prawo budowlane przewiduje trzy możliwości legalnego zakończenia budowy i przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego. Jakie to są procedury i kiedy obowiązują?


Zakończenie budowy bez formalności


Jeżeli obiekt wybudowałeś na podstawie zgłoszenia (z wyjątkiem budynku jednorodzinnego i sieci) do jego użytkowania możesz przystąpić zaraz po zakończeniu budowy.


Zgłoszenie zakończenia budowy


Część obiektów wymaga zawiadomienia o zakończeniu budowy. W takim przypadku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego ma 14 dni na przeprowadzenie kontroli. Do użytkowania obiektu możesz przystąpić, jeśli w tym terminie organ nie przeprowadzi kontroli (gdyż nie musi tego robić) lub gdy nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Kiedy ta procedura ma zastosowanie?

Zawiadomienia o zakończeniu budowy wymagają m.in. budynki mieszkalne jednorodzinne. Oprócz nich taka forma zakończenia budowy konieczna jest dla  innych obiektów, na budowę których wymagane jest pozwolenie na budowę (lub zgłoszenie w przypadku budynków jednorodzinnych i sieci). Nie będziemy ich jednak tutaj wymieniać, gdyż lista jest długa, a w każdej decyzji o pozwoleniu na budowę znajduje się informacja co należy uczynić przed przystąpieniem do użytkowania.

Jako inwestor – zamiast zawiadamiać o zakończeniu budowy – możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.


Pozwolenie na użytkowanie


Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie jest potrzebna:
- dla obiektów, na budowę których wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę i są zaliczone do odpowiedniej kategorii wymienionej w art. 55 prawa budowlanego,
- przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych,
- w przypadku postępowań legalizacyjnych lub naprawczych.

W tym przypadku o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania trzeba również zawiadomić organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Organy zajmują stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu z projektem. Niezajęcie stanowiska w terminie 14 dni traktuje się jak niezgłoszenie sprzeciwu lub uwag.

Wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie stanowi także wezwanie organu do przeprowadzenia obowiązkowej kontroli, na którą organ ma 21 dni. Jako inwestor zostaniesz poinformowany o terminie kontroli i jesteś zobowiązany w niej uczestniczyć.


Dokumenty potrzebne do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie


Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie powinieneś dołączyć:
1) oryginał dziennika budowy;
2) oświadczenie kierownika budowy:
- o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,
- o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;
3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;
4) protokoły badań i sprawdzeń;
5) dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu, sporządzoną przez osobę wykonującą samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii oraz posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe;
6) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy;
7) w przypadku drogi w transeuropejskiej sieci drogowej:
- wynik audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego, o którym mowa w art. 24l ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,
- uzasadnienie zarządcy drogi, o którym mowa w art. 24l ust. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych;
8) w przypadku zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót:
- kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis.
W takim przypadku oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami, powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony;
9) oświadczenia o braku sprzeciwu lub uwag ze strony organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej.

W przypadku zawiadomienia o zakończeniu budowy lub złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego lub budynku z częścią mieszkalną, w oświadczeniu kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami, zamieszcza się informację o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali mieszkalnych, w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia, o którym mowa w art. 34 ust. 6 pkt 1 prawa budowlanego.

Po zakończeniu postępowania w sprawie zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego albo udzieleniu pozwolenia na użytkowanie, organ zwraca bezzwłocznie inwestorowi dokumenty, o których mowa powyżej w punktach 1, 4 i 5.

Etykiety: , , , , , ,